Beneficjent:

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Rodzaj instytucji:

Dane kontaktowe:

ul. Agrykola 1/ Warszawa, mazowieckie, Polska 00-460

22 506 00 28

Lista projektów:

Opis instytucji

Łazienki Królewskie – zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i przebudowanego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego na pałac Na Wyspie. Oprócz budynków pałacowych, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb znajdują się tutaj cztery ogrody: Ogród Królewski, Ogród Romantyczny, Ogród Modernistyczny i Ogród Chiński.

Łazienki są miejscem wielu wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym i rozrywkowym, a także jednym z ulubionych miejsc spacerów mieszkańców i gości stolicy.

Opis ogrodu

Główne wejście od Alei Ujazdowskich znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Belwederu. Obok głównego wejścia, nad sadzawką, stoi pomnik Fryderyka Chopina (autorstwa Wacława Szymanowskiego). Od 1959 w letnie miesiące (maj–wrzesień) organizowane są tam na świeżym powietrzu niedzielne koncerty chopinowskie, organizowane przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina i Stołeczną Estradę[26].

Idąc od głównego wejścia w dół aleją biegnącą po zboczu dochodzi się do Starej Pomarańczarni z Teatrem Stanisławowskim. W pobliżu Starej Pomarańczarni znajduje się Biały Domek, w którym latem w latach 1801–1805 mieszkał przebywający na wygnaniu późniejszy król Francji Ludwik XVIII. Od Białego Domku rozpoczyna się tzw. Promenada Królewska – spacerowa aleja wytyczona w 1778, prowadząca do pałacu Na Wyspie.

Pałac Na Wyspie, zwany też pałacem Łazienkowskim, początkowo rezydencja magnacka, od końca XVIII wieku – królewska. Klasycystyczny pałac powstał poprzez rozbudowę budynku Łaźni przez architektów Dominika Merliniego i Jana Chrystiana Kamsetzera. Bogate wnętrze zostało zrekonstruowane po spaleniu przez Niemców w 1944. W sąsiedztwie pałacu znajduje się amfiteatr z 1790 wykorzystywany jako teatr letni, wzorowany na teatrze w Herkulanum.

Po wschodniej stronie pałacu znajduje się największy budynek w Łazienkach, Wielka Oficyna, nazywana także Podchorążówką (związana z powstaniem listopadowym).

W pobliżu południowego wyjścia znajduje się minipole golfowe, stanica jeździecka, oraz restauracja „Belvedere”. W znajdujących się nieopodal nieczynnych szklarniach organizowane są wystawy. W jednej z innych szklarni zorganizowano wytwórnię tkanin tradycyjnych i ozdobnych, będącą prywatną firmą kontynuującą tradycje spółdzielni tkackiej „Ład”. Na tradycyjnych drewnianych krosnach produkowane są m.in. tkaniny na potrzeby filmów o tematyce historycznej.

Powierzchnia parku wynosi ok. 76 ha, w tym powierzchnia wód 4,9 ha. Ogółem znajduje się tutaj ok. 40 budynków, z czego 10 o bardzo dużej wartości historycznej i artystycznej. Na teren parku prowadzi 10 bram.

 

Pomniki i rzeźby

Podsumowanie projektów digitalizacyjnych:

Biblioteczne / Muzealne 1861 / Archiwalne / Audiowizualne

Liczba zdigitalizowanych obiektów:

1861

Budżet:

1019754,69 PLN