Beneficjent:

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Rodzaj instytucji:

Dane kontaktowe:

ul. Chełmska 21/ Warszawa, mazowieckie, Polska 00-724

22 841 12 13

Lista projektów:

Lista pracownii:

  Pracownia Digitalizacyjna 1. WFDiF 2012
  Pracownia Digitalizacyjna 2. WFDiF 2012

  Opis instytucji

  "

  Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych z siedzibą w Warszawie to największy państwowy producent filmowy w Polsce. To jedyny taki ośrodek, w którym produkuje się film na wszystkich jego etapach – od prac scenariuszowych do wykonania kopii kinowej. W ciągu ostatniej dekady Wytwórnia zdobyła najbardziej prestiżowe nagrody na polskich festiwalach – od Grand Prix na festiwalu debiutów w Koszalinie dla filmów „Lincz” i „Galerianki”, poprzez Złote Lwy w Gdyni dla „Różyczki” aż do dziesiątek laurów dla „Róży”.

  Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych to jedna z najstarszych i najlepiej rozpoznawalnych instytucji filmowych w Polsce. Została założona w 1949 roku, na początku jako ośrodek produkcji filmów dokumentalnych i Polskiej Kroniki Filmowej. Powstały tu słynne polskie dokumenty i setki odcinków PKF. Wkrótce jednak Wytwórnia stała się niezwykle ważnym ośrodkiem produkcji filmów fabularnych. Na halach, w montażowniach  i laboratoriach WFDiF powstały słynne filmy Andrzeja Wajdy, Jerzego Antczaka, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Hoffmana.

  Ze względu na pozycję WFDiF i jej znaczenie w polskim przemyśle audiowizualnym, zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wytwórnia została przekształcona w państwową Instytucję Kultury w 2013 r.

  Obecnie WFDiF jest wiodącym producentem polskich filmów fabularnych i dokumentalnych. Swoje filmy kręcą tutaj reżyserzy wszystkich pokoleń: Wojciech Smarzowski („Róża”), Janusz Majewski („Mała matura 1947”, „Excentrycy”), Filip Bajon („Panie Dulskie”), Jan Kidawa-Błoński („W ukryciu”, „Różyczka”), Krzysztof Łukaszewicz („Żywie Biełaruś”, „Lincz”, „Karbala”), Ryszard Bugajski („Generał Nil”).

  Od wielu lat WFDiF szczególną troską otacza młodych reżyserów, podejmując się produkcji  debiutów  (m.in. Katarzyny Rosłaniec - „Galerianki”, Agnieszki Smoczyńskiej - „Córki dancingu”, Bodo Kox - „Dziewczyna z szafy”, Michał Otłowski - „Jeziorak”). Od początku lat 90-tych Wytwórnia jako koproducent wsparła dziesiątki produkcji filmowych, także debiutanckich, z których liczne odniosły znaczące sukcesy frekwencyjne i artystyczne.

  Jedną z bardzo ciekawych inicjatyw producenckich WFDiF ostatnich lat jest projekt pn. „Teatroteka”. To cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej realizowanych przez młodych reżyserów. Powstające w ramach cyklu spektakle stanowią swoisty eksperyment artystyczny i ciekawą alternatywę wobec współczesnej produkcji telewizyjnej. Ekranizacje Teatroteki odnoszą również sukcesy na międzynarodowych festiwalach. Podczas 48. Międzynarodowego Festiwalu WORLDFEST w Houston w Teksasie „Walentyna” Wojciecha Farugi nagrodzona została nagrodą Platinum Remi a „Nad” Mariusza Bielińskiego zdobyła nagrodą Silver Remi. Wielkim sukcesem świadczącym o zupełnie nowej jakości jaką Teatroteka wnosi we współczesne ekranizacje teatralne jest nagroda Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry 2015 dla „Walizki” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.

  WFDiF prowadzi proces rekonstrukcji i digitalizacji swoich bezcennych filmów dokumentalnych. Od 2013 roku w jej strukturach działa elitarny kurs scenariopisarski  „Wytwórnia scenariuszy”  oraz z wielkim sukcesem realizowany jest projekt edukacyjny „PLAN FILMOWY” , który z roku na rok zyskuje coraz większe grono odbiorców.

  W ramach programu z zakresu edukacji filmowej na „PLANIE FILMOWYM” wykreowane zostały działania wychodzące daleko poza tradycyjnie rozumiane ramy lekcji filmowych. Edukacja połączona została tu z doświadczaniem najciekawszych elementów produkcji filmowej, w formie przyjaznej dla młodego odbiorcy. Program w założeniu oparty został  na idei edukacji przez sztukę. Od początku trwania projektu, jednym z głównych priorytetów była edukacja na najwyższym poziomie, w jak najbardziej przyjaznej i atrakcyjnej formie. Przyjęte założenia zaowocowały niezwykle entuzjastycznym przyjęciem ze strony odbiorców, do grona  których w największej części należą uczniowie szkół z całej Polski, nauczyciele i pedagodzy."

Podsumowanie projektów digitalizacyjnych:

Biblioteczne / Muzealne / Archiwalne / Audiowizualne 124

Liczba zdigitalizowanych obiektów:

124

Budżet:

6694236,28 PLN